www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Miesiąc styczeń - czas do życzeń. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Niemiłość" Zwiagincewa zainaugurowała 23. Sacrofilm

Tematem 23. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm jest prawda, postrzegana przez duchowego patrona Sacrofilmu, św. Jana Pawła II, jako fundament dla życia człowieka, zagrożona w XXI w. W CKF Stylowy zainaugurowano 23. edycję Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego (17-22.02.)

Witając zgromadzonych w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor MDFR Sacroflim, nie mógł nie skomentować, że zapowiedziany rok temu temat przewodni, w jakiś sposób proroczy, wpisał się w trudny i burzliwy czas dotyczący problemu prawdy, w kraju i na świecie.Podczas otwarcia 23. edycji Sacrofilmu, ks. Wiesław Mokrzycki przywołał słowa, które powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: "(...) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Podkreślił, że lepiej jest przyznać się do błędu, bo kłamstwo rodzi kłamstwo. A jak podają statystyki, przeciętnie każdy z nas kłamie w ciągu doby 200 razy. Zapewnił, że te kwestie będą tematem rozważań podczas przeglądów filmowych, ponieważ w tematyce filmowej pojawi się zarówno problem prawdy jak i kłamstwa.

Ks. Mokrzycki podziękował wszystkim zainteresowanym programem Sacrofilmu - projekcjami filmów oraz spotkaniami z twórcami - reżyserami i krytykami filmowymi. Podziękował również organizatorom i partnerom Sacrofilmu, a sa nimi: Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy" oraz dr Stanisław Wieczorek, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Aministracji w Zamościu, która od 18 lat udostępnia salę na cieszące się niezwykłą popularnością wykłady prof. Krzysztofa Zanussiego. Podczas tej edycji festiwalu zaprezentowany zostanie dwudziesty drugi film w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, który między innymi za doskonałą współpracę z organizatorami MDFR i promocję Sacrofilmu uhonorowany został tablica pamiątkową w Alei Sław w Zamościu w 2010 r. Podziękowania padły pod adresem sponsorów, partnerów oraz patronów medialonych za propagowanie idee Sacrofilmu.

-Życzę Państwu mnóstwa wrażeń i sukcesów w różnych dyskusjach. Temat jest na tyle nośny i pojemny, że można go rozpatrywać w różnych aspektach, nie tylko w aspekcie religijnym, nie tylko w aspekcie tematycznym, ale też w aspekcie społecznym, moralnym i szeregu innych. Tematów do dyskusji będzie mnóstwo, obszar dyskusji jest bardzo bogaty. Zapraszam więc serdecznie - powiedział dr Stanisław Wieczorek.Zaproszenie na inaugurację 23. Sacrofilmu przyjął ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwaul Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI, który odbywa się w Nowym Sączu. Jak podkreślił ks. Mokrzycki, z uwagi na nawiązaną współpracę z festiwalem MUNDI, w środę, w ofercie programowej dla dzieci z klas od I do IV - pokazany zostanie film "Aureola - od Stanisława do Karola". Filmy dla dzieci, pokazywane w Telewizji ABC, są także dystrybuowane na płytach DVD. Jest to seria dwunastu filmów (etiudy filmowe trwające 15 min.) o najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych.

-Nasz zamojski festiwal rozprzestrzenia się na Polskę. Przybędą przedstawiciele Festiwalu Filmowego Niepokalanów we Wrocławiu. Będą również goście z Włoch, czyli przedstawiciele festiwali religijnych: Popoli e Religioni z Terni i Kino i Pojednanie z La Salette.

Oficjalnego otwarcia dokonała Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

-Dla mnie Sacrofilm, tydzień filmów traktujących o sacrum, jest pewnym rodzajem oczyszczenia, taką być może drogą do prawdy, która w tym roku jest tematem przewodnim. Zyczę Państwu, abyście tą prawdę odnaleźli, czy to w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach, czy też na ekranie filmowym. W imieniu Andrzeja Wnuka, Prezydenta miasta Zamość, otwieram 23. edycję Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm - powiedziała Małgorzata Bzówka, zwracając się do zgromadzonych o wielkie brawa dla ks. Wiesława Mokrzyckiego, za jego determinację i wspaniałe prowadzenie od tylu lat wielkiego dzieła, które edukuje nas i dzięki któremu zmienia się nasze życie.

Jak podkreślił Andrzej Bubeła, filmu "Niemiłość" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa nie oglądał, ale czytał recenzje, dokonując jego wyboru do zaprezentowania podczas Sacrofilmu.

-Dobrze jest mi znana twórczość Zwiagincewa. Pokzywaliśmy wszystkie jego filmy na Sacrofilmie. Jeżeli Państwo nie znacie tej twórczości, to bardzo bym prosił, a są to filmy wybitne, żeby poznać te starsze jego filmy. Myślę, że większość z Państwa oglądała cztery poprzednie filmy Zwiagincewa, poznaję po twarzach, jesteśmy od dwudziestu paru lat razem, za co serdecznie Państwu dziękuję - mówił Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy".Jak dodał, film. "Niemiłość" będzie pokazywany od niedzieli w sali studyjnej, a film "Ignacy Loyola" od 23.02. przez tydzień. Film "Czwarta władza" obecnie prezentowany jest poza Sacrofilmem na ekranie CKF, natomiast film "W czterech ścianach życia" będzie miał swoją premierę 16.03. w sali studyjnej.

Pierwszy dzień 23. MDFR Sacrofilm zakończył pokaz najnowszego filmu Andrieja Zwiagincewa, rosyjskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, jednego z najgłośniejszych filmów ostatniego Festiwalu w Cannes, uhonorowanego Nagrodą Jury. "Niemiłość" ("Bez miłości") to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości. Brak miłości i szacunku, nie liczenie się z uczucami kilkunastoletniego syna doprowadza do tragedii. Ten film to metafora współczesnej Rosji, gdzie miłość i empatia są najbardziej deficytowymi towarami. Ze świetnie napisanych dialogów i kilku scen wyłania się prawda o człowieku, który nie jest w stanie ani kochać, ani żyć bez miłości. Film porażająco smutny.

Patronat honorowy nad 23. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość - Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi, dr Stanisław Wieczorek - rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
23. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-02-19 przeczytano: 1142 razy.Zobacz podobne:
     23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM - podsumowanie / 2018-02-24
      23. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - bez prawdy żyć się nie da / 2018-02-23
     23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy / 2018-02-18
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     22. SACROFILM: O przebaczeniu i pojednaniu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2017-02-15
     21. Sacrofilm: podsumowanie / 2016-02-11
     21. Sacrofilm: Miłosierdzie według Krzysztofa Zanussiego / 2016-02-08
     21. Sacrofilm: Koncert na akordeon i Orkiestrę Symfoniczną / 2016-02-05
     21. Sacrofilm: "Ostatnia droga" z muzyką na żywo Marcina Gumieli / 2016-02-04
     21. Sacrofilm: O Miłosierdziu w rozmowie z ks. Wiesławem Mokrzyckim / 2016-02-01
     21. Sacrofilm - program / 2016-01-29
     21. Sacrofilm: O miłosierdziu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2016-01-19

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet