www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 12 grudnia 2018, w 346 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Dagmary, Aleksandra, Ady, Adelajdy.
Grudniowe przysłowia: Jaki Marcin, taka zima. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Piórkiem, tuszem i geniuszem

Refleksyjną wystawę rysunków Joanny Brześcińskiej - Riccio, urodzonej w Krasnymstawie a mieszkającej w Toskanii (Włochy), otwarto w ubiegły piątek (8 maja) w BWA Galeria Zamojska. "Z ziemi włoskiej do polskiej" przywędrowały prace pod wspólnym tytułem "Przemijalność", prezentujące filozoficzne widzenie światów.

- Pani Joanna Brześcińska - Riccio odbywa dziś podróż sentymentalną. Wraca z Włoch, gdzie obecnie mieszka, do Zamościa, do swoich rodzinnych stron - witał artystkę Jerzy Tyburski, dyrektor BWA, oraz towarzyszącego jej męża Massimo.- Joanna Brześcińska - Riccio wywodzi się ze środowiska zamojskiego. Z nim utożsamia się, choć nie chodziła do Liceum w Zamościu. Urodziła się w Krasnymstawie, a dyplom uzyskała na Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie, ze specjalizacji grafika akwaforta, w 1985 r. Cztery lata później wyjechała do Włoch i w tamtejszym środowisku robi furorę. Okazuje się, że we Włoszech Polka może zrobić karierę.

Jak powiedział Jerzy Tuburski, artystka została bardzo ciepło przyjęta w nowym środowisku. Realizuje swoje zamierzenia, swoje wystawy i reprezentuje liczne stowarzyszenia włoskie. Jest także członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków. Jest naszym ambasadorem w środowisku włoskim, a szczególnie w Toskanii, gdzie obecnie mieszka.Joanna Brześcińska - Riccio mieszka w małej miejscowości, niedaleko Carrary, w pięknej okolicy.

- Joanna ma plany na przyszłość - zdradzał małą tajemnicę dyrektor BWA - a jednym z najważniejszych jest zamieszkanie w Zamościu. Póki co, świetnie wypełnia misję we Włoszech, robi nam reklamę i być może dojdzie do wymiany środowiskowej, między środowiskiem zamojskim a włoskim, co może być atrakcyjne dla obu środowisk.

- Artystka brała także udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Nagradzana i wyróżniana zasłużenie.

- Joanno, życzymy ci żeby ta "Przemijalność" pięknie objawiała się w rysunkach, a chwila, którą tutaj spędzamy razem z tobą, niech zostanie dla wieczności - te słowa podsumowały wystąpienie dyrektora Tyburskiego.

Artystka otrzymała gorące brawa na powitanie - od rodziny, przyjaciół i wielbicieli jej sztuki.

Joanna Brześcińska - Riccio serdecznie dziękowała wszystkim, którzy przybyli na wernisaż jej prac, dyrektorowi - za miłe przywitanie i pracownikom Galerii, za trud włożony przy organizacji jej wystawy.Jerzy Tyburski wręczył Joannie Brześcińskiej - Riccio, List Okolicznościowy, przekazany przez Marcina Zamoyskiego, Prezydenta miasta Zamościa, w którym Prezydent dziękował artystce za prezentację prac w Hetmańskim Grodzie. Pan Prezydent wyraził przekonanie, że wystawa prac twórczości artystki pozostawi ślad w kulturalnym pejzażu miasta, a prace artystki spotkają się z żywym zainteresowaniem i dostarczą wielu emocji i refleksji.

Joanna Brześcińska - Riccio otrzymała również życzenia dalszych osiągnięć, sukcesów artystycznych oraz pomyślności w życiu osobistym.

Zgromadzeni goście - rodzina, licznie przybyli zamojscy artyści plastycy i przyjaciele Galerii zostali zaproszeni do poczęstunku. Częstowano także lampką znakomitego włoskiego wina.

Wykreowała się sympatyczna atmosfera - było artystycznie, estetycznie, towarzysko i przyjaźnie. Był czas na rozmowę z Joanną Brześcińską - Riccio - o jej twórczości i czas na wspomnienia.

* * *

Uczestnicy wernisażu bardzo pozytywnie oceniali twórczość artystki. Można było usłyszeć liczne słowa zachwytu. Można było także zapoznać się z znakomitymi opiniami krytyków włoskich na temat prac artystki.

Podkreślają oni, że synteza odczuć Joanny Brześcińskiej - Riccio objawia się w jej pracach w całej okazałości. To owoc doświadczeń, które nie poddały się wpływom. "Artystka nie słuchała śpiewu syren i nie dała się wciągnąć tam, gdzie sztukę traktuje się połowicznie, ale okazuje się ona nam w całej swojej ekspresji".

Urokliwe są tu wirowania, delikatne pociągnięcia piórka, emocjonujące - tańczą i wirują, tworząc jedną całość. I co jest mocno zauważalne, czas naznacza tu wszystko. "Linia horyzontu w rysunkach Joanny nie jest wyraźna, miesza się i zanika, łączy się z jasną przestrzenią, jakby chciała przepowiedzieć nowe wschody słońca, gdzie istota ludzka może odnaleźć drogę prowadzącą do życia i nowych wartości".Są to wspaniałe rysunki, charakteryzujące się lekką kreską, dużą płynnością i dynamiką. Mamy tu elementy figuratywne i surrealną introspekcją. Ogromna emocjonalna przestrzeń zaświadcza o sile podświadomości pani Joanny.

Obrazy charakteryzuje szybkość pociągnięć linii - ich ruch - falisty, to znowu spiralny, wyzwalający energię. Bogaty w modulacje czarno-biały świat daje także ogromne wiązki światła. Widzenie artystki wykracza poza ogólnie przyjęte kanony współczesnej grafiki, by potwierdzić oryginalną wizję rzeczywistości psychologicznych i osobistych. To czytelny niepokój poszukiwań twórczych, pokazany w tuszach, realizowanych ręką swobodną ale precyzyjną, zarówno w tematach ziemskich jak i kosmicznych.

Artystka, świadek ery kosmicznej, proponuje nam wizje fantastyczne, być może prawdopodobne ale niewidzialne ludzkim okiem. Tym sposobem Joanna Brześcińska - Riccio wybiega naprzeciw nowym światom. To wymiar ogromnej harmonii duchowej, takiej, że przywodzi nam na myśl ucieczkę do innego wymiaru, niż ten rzeczywisty.

Emocjonujące rysunki Joanny Brześcińskiej - Riccio można oglądać w BWA do końca maja.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Janusz Zimon
dodano: 2009-05-13 przeczytano: 2392 razy.Zobacz podobne:
     Wakacje w BWA / 2012-06-29
     Recenzja z włoskiej Pizy: Polska protagonistą... / 2012-03-31
     Kosmos według Joanny Brześcińskiej - Riccio / 2012-02-18
     "Ai confini..." Brzescinskiej-Riccio / 2010-10-14
     I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki / 2009-10-30
     Wielokulturowa Zamojszczyzna / 2009-09-23
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" w BWA / 2009-08-31
     Plakaty Jakuba Erola w BWA / 2009-07-08
     Szczęściarz z Nowego Jorku - rozmowa z Krzysztofem Zacharowem / 2009-06-20
     Metafora Zacharowa w BWA / 2009-06-18
     Ilustracje z Nowego Jorku w BWA / 2009-06-01
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12
     Relikwiarz świata Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-05-08
     Piękno przedmiotu - rozmowa z Aldoną Mickiewicz / 2009-05-08
     Transitorieta Brześcińskiej-Riccio w BWA / 2009-04-27
     Świat symboli Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-04-25
     Zamojscy plastycy na warszawskiej wystawie / 2009-04-14
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Co seniorom w duszy grało. Wernisaż w BWA / 2009-03-24

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet