www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 12 grudnia 2018, w 346 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Dagmary, Aleksandra, Ady, Adelajdy.
Grudniowe przysłowia: Jan Apostoł ośnieżony, święty Józef już zielony. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Kosmos według Joanny Brześcińskiej - Riccio

Niecodzienną podróż do najdalszych zakątków przestworzy, niebezpiecznych i tajemniczych a zarazem intrygujących, zaproponowała mieszkańcom Piacenzy (Włochy) Joanna Brześcińska - Riccio. Zorganizowana w Galerii "La Spadarina" w Piacenzie wystawa, tej związanej z zamojskim środowiskiem plastycznym artystki, na stałe mieszkającej we Włoszech, obejmowała 15 obrazów. W dużej większości były to rysunki wykonane piórkiem i tuszem na papierze lub płótnie, na powstanie których wpływ miały inspiracje metafizyką i kosmosem, jego tajemnicami, ruchem i oddziaływaniem na ziemskie życie.


Ai confini dell'Universo (Na granicach wszechświata)


Joanna Brześcińska - Riccio zabrała widzów w niecodzienną podróż astralną na krańce wszechświata. To czego w normalny sposób ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec, te wszystkie tajemnice ukryte w przestworzach, dzięki zdolnościom twórczym i wyobraźni artystki, staje się nagle czytelne. A czy są to autentyczne sytuacje czy tylko wyobraźnia artystki, nie ma większego znaczenia. Artystka proponuje podróż w głąb wszechświata i trudno z niej nie skorzystać, bowiem to co widać na obrazach, jest jakby w ciągłym ruchu, żyje swoim życiem, jest ciekawe i bardzo intrygujące. Wciąga niczym astronomiczna czarna dziura.

Wśród prac jakie można było obejrzeć w Galerii "La Spadarina" znajdował się zrealizowany w latach 2006-2010 tryptyk "kosmiczny" (Na granicach wszechświata, Grawitacja zero, Doppler), wykonany szczególną techniką rysunku tuszem i piórkiem na płótnie. Patrząc na kolejne części tryptyku nie trudno doszukać się inspiracji kosmosem. Doskonale widać jego harmonię i zarazem ogromną burzliwość, ciągły ruch, odległe i nieznane planety i galaktyki, jego nieskończoność i nieosiągalność.


Doppler


Kolejne obrazy eksponowane na wystawie pochodzą z cyklu powstałego w latach 2002-2005 i również tutaj nie trudno dostrzec inspiracji wszechświatem. Ciekawie prezentuje się obraz "Magnetismo stellare" (Magnetyzm gwiezdny), na którym widnieje słynne obserwatorium Majów. Autorka pracy w ten sposób zobrazowała fascynacje tej antycznej cywilizacji wszechświatem i próby jego poznania.

Rownież z tego samego okresu pochodzą obrazy "Viaggio astrale" (Podróż astralna), "Transitoriet" (Przejściowość) czy "Giardino segreto" (Tajemniczy ogród).


Magnetismo stellare (Magnetyzm gwiezdny)


Z kolei "Fertilit" (Płodność) z 2007, na którym można dostrzec owoc granatu, pozornie wydaje się odbiegać od cyklu kosmicznego. Ale jak tłumaczy Joanna Brześcinska - Riccio, ten związek istnieje.

- Owoc granatu jest symbolem płodności. Ale również i tutaj znajdujemy odniesienie do odwiecznych wpływów kosmosu na każdy ułamek naszego życia - mówi artystka. - Odbiciem owocu granatu jest w głębi księżyc i jego fazy, lub raczej może owoc granatu jest odbiciem księżyca - dodaje.


Viaggio astrale (Podróż astralna)


* * *

Joanna Brześcińska - Riccio urodziła się w 1959 roku w Krasnymstawie. Od wielu lat jest związana z Zamościem i zamojskim środowiskiem plastycznym. Od 1989 roku mieszka i pracuje we Włoszech. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego na Wydziale Pedagogiki i Psychologi Uniwersytetu Mari Curie-Sklodowskiej w Lublinie, dyplom i specjalizacja: grafika - akwaforta w 1985.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Arts Council - Rady Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu stowarzyszeń artystycznych i akademickich we Włoszech min.: Accademia Premio Internazionale Prometheus, Accademia Internazionale Greci - Marino Accademia del Verbano, Stowarzyszenie Kultury IdeArte w Pizie. W 1998 roku została uhonorowana za całokształt twórczości artystycznej tytułem Kawalera Zakonu Cesarskiego Karola Wielkiego (Karl Der Grosse - 800) przyznanym przez Zakon Dynastyczny Dworu Cesarskiego Hohenstaufen.

Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki we Włoszech oraz w innych krajach Europy oraz wystawach indywidualnych we Włoszech, Francji, Niemczech oraz w Polsce. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach i kongresach Polonii. Jest inicjatorką i współorganizatorką wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem.

Za działalność twórczą otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.


autor / źródło: wald
dodano: 2012-02-18 przeczytano: 2400 razy.Zobacz podobne:
     Bluesowe dźwięki nad Toskanią / 2012-07-21
     Mercantia w Certaldo, festiwal sztuki ulicznej / 2012-07-19
     Recenzja z włoskiej Pizy: Polska protagonistą... / 2012-03-31
     Zamojskie Towarzystwo "Renesans" na "PisArt Expo '2012" / 2012-03-09
     The Doors, cuda się zdarzają / 2011-08-02
     "Ai confini..." Brzescinskiej-Riccio / 2010-10-14
     Toscański blues / 2010-07-29
     Piórkiem, tuszem i geniuszem / 2009-05-13
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet