www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Rycerz Halicki" w BWA

Początki Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska sięgają 1967 r. Sławę instytucji przyniosły organizowane od 1984 r. Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów i Malarzy, jedyne w Polsce dla twórców tej dyscypliny sztuki. Uczestniczyli w nich wybitni artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, ci którzy tworzyli znaną w świecie polską szkołę ilustracji. Setki znakomitych malarzy ilustratorów nawiązywało w swoich pracach do twórczości i bohaterów utworów m.in. Andersena, Cervantesa, którym poświęcone były kolejne plenery. Jak już wiadomo, planowany XXIV Plener poświęcony będzie twórczości St. Wyspiańskiego.

Tysiące prac poplenerowych wzbogaciło zbiory galerii. W BWA wystawiali się J. Nowosielski, F. Starowieyski, Z. Beksiński, T. Kantor, W. Hasior, J. Duda - Gracz i wielu, wielu innych. Tajemnicą poliszynela jest, że właściwie tutaj każdy chce się wystawić. BWA jest oblegane niczym twierdza - jak mówi, M. Terlecki. Niby nie przynosi to wielkiego splendoru, ale... I jest coś na rzeczy, bo ostatnio zapytał mnie młody grafik, Polak z Brukseli, jak to zrobić by zaprezentować swoje prace w BWA w Zamościu.

Tym z większym zainteresowaniem przyjęłam zaproszenie na najnowszą wystawę, otwartą w dniu 16.01.07r., prezentującą prace - malarstwo i rysunek ukraińskiego artysty Mikołaja Dmytrucha.

- Co spowodowało, że prace Mikołaja Dmytucha zaprezentowała galeria BWA? - zapytałam Dyrektora BWA Jerzego Tyburskiego.

- Na ubiegłoroczny plener ilustratorów zaprosiliśmy artystów z Ukrainy. Wśród nich był Mikołaj. Zaprzyjaźniliśmy się, wspólnie wędrowaliśmy po ścieżkach Roztocza, a Mikołaj wracał do swoich korzeni, w rodzinne strony. Mikołaj także zajmuje się ilustracją książkową.

Zapytany przeze mnie artysta potwierdza związki z Zamojszczyzną. Jego rodzice pochodzili z Biłgoraja, zostali przesiedleni po 1945 r., on urodził się już nad Morzem Czarnym, na Ukrainie.
Część jego rodziny znajduje się w Polsce - Szczecinie, Olsztynie.

Przyglądam się twórczości artysty: zauważam architekturę Lwowa, na pierwszy rzut oka widzę dworek Januszewiczów, dziadków J. Słowackiego w Krzemieńcu, dzisiaj muzeum poety. Kolejno prezentują się słynne twierdze kresowe, Chocim i Kamieniec Podolski. Rozpoznaję zamek w Olesku - zwany "zamkiem królów", tutaj urodził się Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski, tutaj rezydowała Marysieńka Sobieska.

- Dlaczego artysta ustawia sztalugi właśnie na Moście Tureckim, pod twierdzą Kamieńca Podolskiego - przepytuje Mikołaja Dmytrucha

- Bardzo lubię historie i archeologię. Lubię historie tych ziem. To nasza wspólna historia i kultura - wspólna tradycja - i temu nie można zaprzeczyć. Darzę te ziemie ogromnym sentymentem.

Ten sentyment widoczny jest na pracach. Artysta wiernie i barwnie oddaje potęgę twierdz, piękno zabytków, naturalną kolorystykę krajobrazu - choć to niewielkie prace, realizowane techniką specyficzną - olej na papierze, to czar Podola i Wołynia został uchwycony. Myślę sobie, to nie takie trudne - wiadomo przecie, że Wołyń przed wojną zwano "Szwajcarią Wołyńską". Słowacki straszliwie cierpiał i tęsknił do swojego Krzemieńca, do którego nie miał powrotu, czemu dał wyraz nie w jednym utworze, i nie w jednym liście do matki. I wszystko nagle zrobiło się takie swojskie i takie znajome - szczególnie dla tych, którzy bywali tam, na Kresach. Dla ukraińskiego artysty te prace symbolizują Ukrainę - może też dawną potężną Ruś Halicko - Włodzimierską. Właśnie tytułem "Rycerz Halicki" został uhonorowany Mikołaj Dmytruch w 2004 r. oraz tytułem Człowiek Roku w kategorii "Artyści", za nieoceniony wkład w rozwój kultury ukraińskiej.

To nie jedyna atrakcja wystawy ukraińskiego artysty. Śmiem twierdzić, że przyciągnął tłumnie publiczność niezwykły talent artysty do rysowania karykatur. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest w tym Mikołaj Dmytruch niedościgniony. Na wystawie zobaczymy kilkanaście karykatur znanych osób z Zamościa, z Polski. Dodam, że kilkanaście prac - karykatur przybyło, ponieważ artysta zrobił to "z łokcia" podczas tego wieczoru. A jak to robił - po mistrzowsku. W 2004 r. w Ustroniu Morskim pobił rekord świata odnotowany w Księdze Guinnesa w rysowaniu karykatur - 59 rysunków w ciągu godziny.

Mnie artysta uchylił rąbka tajemnicy i powiedział, że podczas bicia rekordu trzy sztuki wyrzucił, bo nie był zadowolony. Kroniki milczą na ten temat, ale Jerzy Tyburski zna przypadek namalowanej karykatury, który spowodowała obrazę u osoby pozującej. Zauważyłam, że karykatura przypadła do gustu Iwonie Stopczyńskiej Wiceprezydent Zamościa.

Mikołaj poznał przed laty znanego polskiego karykaturzystę z Przeworska, Henryka Cebulę i to pomogło mu rozwinąć jego talent i ruszyć w świat. Pracuje aktualnie nad albumem karykatur (ok. 500 sztuk), są to znane osoby z Tarnopola (Ukraina), gdzie artysta pracuje, tworzy i mieszka. Swego czasu otrzymał artysta zamówienie od burmistrza w Lubaczowie i narysował ok. 50 karykatur - co stanowi galerię znanych postaci, a obejrzeć ją można w Muzeum w Lubaczowie.

Gdybym w tym momencie chciała zakończyć mój artykuł to... nie oddałoby wiernie tego, co się jeszcze przydarzyło ostatniego karnawałowego piątku w BWA. Bo otóż, żeby było jeszcze piękniej - BWA zaprosiło Wojciecha Kowalczyka - jakiś czas temu prowadzącego Teatr Muzyczny w Zamościu, by dla oprawy tej wystawy dorzucił trochę muzyki. Pianino dumnie "wystroiło się" na ten czas, a Wojciech Kowalczyk dał koncert - śpiewał i grał piosenki Wysockiego i Okudżawy - żeby tylko koncert - ten znakomity muzyczny popis radował publiczność, która się na tym poznała i ... bisowała i bisowała. Niejeden z widzów kręcił głową z niedowierzania - tyle sztuki na raz!

A ja to myślę sobie tak - jakie miasto taka galeria!!!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2007-02-18 przeczytano: 2291 razy.Zobacz podobne:
     Wakacje w BWA / 2012-06-29
     I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki / 2009-10-30
     Wielokulturowa Zamojszczyzna / 2009-09-23
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" w BWA / 2009-08-31
     Plakaty Jakuba Erola w BWA / 2009-07-08
     Szczęściarz z Nowego Jorku - rozmowa z Krzysztofem Zacharowem / 2009-06-20
     Metafora Zacharowa w BWA / 2009-06-18
     Ilustracje z Nowego Jorku w BWA / 2009-06-01
     Piórkiem, tuszem i geniuszem / 2009-05-13
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12
     Piękno przedmiotu - rozmowa z Aldoną Mickiewicz / 2009-05-08
     Relikwiarz świata Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-05-08
     Transitorieta Brześcińskiej-Riccio w BWA / 2009-04-27
     Świat symboli Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-04-25
     Zamojscy plastycy na warszawskiej wystawie / 2009-04-14
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Co seniorom w duszy grało. Wernisaż w BWA / 2009-03-24
     Spotkanie ze Słowackim w BWA / 2009-03-21
     Uniwersytet III Wieku w BWA / 2009-03-13

Warto przeczytać:
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet