www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Dyplom 2007 w BWA

Zamysł tworzenia pomostu między młodym środowiskiem plastyków Liceum Plastycznego i profesjonalnych artystów pojawił się przed kilku laty, kiedy dyrektorem BWA został Jerzy Tyburski. Oba środowiska plastyczne tworzą integralną, ważną część życia kulturalnego miasta Zamościa. O ocenę prac zaprezentowanych na wystawie Dyplom 2007 poprosiłam Jerzego Tyburskiego.

Galeria winna być miejscem integrującym te środowiska. Budowanie prestiżu galerii nie polega wyłącznie na prezentowaniu gwiazd polskiej plastyki, profesjonalnych artystów, ale też zapraszaniu młodych ludzi, prezentacja młodych talentów w galerii. Magia tego miejsca miałaby w przyszłości polegać na prezentacji młodych i promocji Liceum Plastycznego, do którego mamy bardzo duży szacunek i sentyment - ponieważ sam jestem absolwentem tej kuźni talentów i wydaje mi się, że taka współpraca jest bardzo potrzebna. Pokazy dyplomowe, systematyczne co roku, które się tutaj odbywają, stały się już tradycją. Magia miejsca powoduje, że uczniowie nabierają szacunku do takich miejsc. Jest to przede wszystkim wspieranie wzajemnych relacji między środowiskiem profesjonalistów i młodych przedstawicieli szkoły. Moje wyobrażenia są takie, że górna część galerii mogłaby się stać "Galerią promocyjną", gdzie pokazuje się wyłącznie prace ludzi wstępujących w arkana sztuki. Prezentowaliśmy tam młodych artystów pochodzących z Zamościa - Jakuba Źiółkowskiego malarstwo, który jest już zauważonym artystą; prezentowaliśmy prace Marcina Kowalika, który aktualnie kończy Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

"Dyplom 2007" - to okoliczność podsumowania czteroletniej pracy uczniów Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Jest to piękna okazja zaprezentowania nie tylko prac uczniowskich wybitnych dokonań, przy okazji jest to promocja szkoły.

TM - Która praca najbardziej podobała się dyrektorowi BWA?

Jerzy Tyburski - Mam ogromny sentyment do tkaniny, tkanina w jakiś sposób zawsze mnie porusza, wzrusza - ma ogromne możliwości aranżacji we wnętrzach. Ze zwyczajnych skrawków, resztek powstają te prace; odpadków, które można we wspaniały sposób wykorzystać i stworzyć z tego piękną dekorację, bardzo oryginalną. Największym atutem jest pomysł, oryginalny pomysł na realizację, oczywiście odrobina talentu i mądrość prowadzących. Muszą się zgrać te trzy elementy. Jest kilka rzeczywiście kilka prac, które mają znamiona już dużej sztuki. Z czasem ci młodzi ludzie nabiorą doświadczenia, nie będzie przypadku, będzie to świadoma twórczość. Ważne jest - talent to cierpliwość, trzeba to w sobie rozwijać, kontynuować w ciągu całego życia i w końcu pokaże się to coś, co charakteryzuje danego artystę, coś co jest jego, jedyne, wyłączne - tzw. styl.

Wiem, że Liceum Sztuk Plastycznych jest taką kuźnią talentów, kształtuje "perły" w postaci artystów, poprzez te wszystkie dokonania. Dyplom jest takim pierwszym odbiciem na głęboką wodę, pojawia się tutaj wartość, gdzie ten młody człowiek nabiera pewności siebie i przekonuje się, że jest to ważne co wykonał.

Na wystawie bardzo ujął mnie rower "Roverrus Verde", który jest stylistyczną rewelacją, utkany ze sztywnych nici, skonstruowany z drutu, bardzo piękny graficznie. Na nim znajdują się subtelne dekoracje w kształcie kwiatków, owadów. Podobają mi się także inne prace przestrzenne, które mogą służyć jako dekoracje nowoczesnych wnętrz. Ciekawe są prace z pracowni reklamy wizualnej, godne uwagi fascynacje grafiką komputerową. Reklama wizualna jako kierunek jest w Plastyku od niedawna a uczniowie zanotowali już spore sukcesy w kraju.

Autorzy prac zaprezentowanych na wystawie Dyplom 2007:

Pracownia tkaniny artystycznej  - artysta plastyk Alicja Kowalska 
1.Anna Bortko - "Cztery pory roku"
2. Joanna Berlińska - "Opowieść o świetle"
 3.Marzena Bis - "Fale"
4. Paula Jabłońska- "Wilanów - rezydencja królewska"
5. Sara Jarmolska - "Suahili"
6.Justyna Kiersztyn - "Bajki z mchu i paproci"
7. Dominika Łągwa - "Roverrus verde"
8.Małgorzata Mazur - "Parawan"
9.Ewa Pilipczuk - "Portret Marysieńki Sobieskiej"
10.Magdalena Piskorz - "Wieże tajemnic"
11.Olga Rutkowska - "Orient"

Pracownia reklamy wizualnej - artysta plastyk Paweł Malczenko i Dorota Jasek:  
Elżbieta Dobek, Agnieszka Goncerz, Ewa Jarosławska, Katarzyna Magiera, Szymon Mandziarz, Małgorzta Momot, Barbara Niedźwiedź, Patryk Serafin, Wojciech Szeląg, Monika Terasińska, Jakub Terlecki, Inga Wrońska, Agata Wróbel.

Pracownia snycerstwa artystycznego - artysta rzeźbiarz Tomasz Bełech, nauczyciel zawodu Stanislaw Juszczak:
Kazimierz Karchut, Marcin Kuźma, Magdalena Nowakowska, Rafał Pachołek, Radosław Pawlik, Kamil Polski, Szymon Skiba, Justyna Soboń, Dominika Strukowska, Jacek Strumidło, Paweł Szyport.

Pracownia snycerstwa artystycznego  - artysta rzeźbiarz Zygmunt Jarmuł, nauczyciel zawodu Paweł Dudziński:
Anna Dybich, Wojciech Hołyst, Krzysztof Kępa, Łukasz Kłodnicki, Mateusz Matuszewski, Rafał Markiewicz, Barbara Mydlak, Joanna Pliżga, Małgorzata Rabiega, Michał Silezin, Sylwia Winnik, Agata Wójcik.

Dyplom 2007 stanowi czwartą edycją wystawienniczą w Biurze Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska i wszystko wskazuje na to, że ten projekt będzie realizowany w następnych latach. Korzyści z takiego przedsięwzięcia czerpią absolwenci Liceum Plastycznego mając za sobą pierwsza wystawę i Galeria - promując młodych adeptów sztuki. Zarówno instytucja jak i młodzi plastycy mają wspólną płaszczyznę działania - wybrali sztukę jako sposób na życie i pracę - szukają w świecie piękna i starają się go tworzyć wokół siebie.
autor / źródło: Teresa Madej
fot. J. Zimon
dodano: 2007-04-22 przeczytano: 2329 razy.Zobacz podobne:
     Wakacje w BWA / 2012-06-29
     I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki / 2009-10-30
     Wielokulturowa Zamojszczyzna / 2009-09-23
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" w BWA / 2009-08-31
     Plakaty Jakuba Erola w BWA / 2009-07-08
     Szczęściarz z Nowego Jorku - rozmowa z Krzysztofem Zacharowem / 2009-06-20
     Metafora Zacharowa w BWA / 2009-06-18
     Ilustracje z Nowego Jorku w BWA / 2009-06-01
     Piórkiem, tuszem i geniuszem / 2009-05-13
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12
     Piękno przedmiotu - rozmowa z Aldoną Mickiewicz / 2009-05-08
     Relikwiarz świata Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-05-08
     Transitorieta Brześcińskiej-Riccio w BWA / 2009-04-27
     Świat symboli Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-04-25
     Zamojscy plastycy na warszawskiej wystawie / 2009-04-14
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Co seniorom w duszy grało. Wernisaż w BWA / 2009-03-24
     Spotkanie ze Słowackim w BWA / 2009-03-21
     Uniwersytet III Wieku w BWA / 2009-03-13

Warto przeczytać:
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet