www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Gdy liść z drzewa nisko opada, późną to wiosnę zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"IDEA ART"- inspiracje Marka Sołowieja

Z okazji świetności jubileuszu 20 lecia wpisania Zamościa  na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO MAREK SOŁOWIEJ artysta malarz zaproponował mieszkańcom miasta wystawę pt. "Idea Art -Zamość". Zaprezentowane obrazy to kompozycje Zamościa, miasta o standardach europejskich XXI wieku. Marek Sołowiej to artysta współczesny pozwalający sobie na wielopłaszczyznowość jak: niepokój, ogromna potencja wyobraźni, rytmicznie powtarzające się elementy, kontrasty barw a zarazem wyrafinowane połączenie monochromatycznych pasteli.

Potencja wyobraźni u Sołowieja to nie automatyczna czy mechaniczna gra pędzla z płótnem, to proces świadomego rozstrzygania całości obrazu. Malarz posługuje się konkretem rzeczywistości , który poddaje pewnym "zabiegom technicznym". Poszukiwanie zdaje się być podstawowym sensem pracy Marka.O swoim malarstwie wypowiada się z wielką wrażliwością: "Malarstwo fascynuje mnie. To ręczna praca pędzlem, szpachlą, kredką czy innym narzędziem. Jest dla mnie czynnością naturalną, gestem, ruchem, po prostu potrzebą".

Wystawa "IDEA  ART" Sołowieja to 20 obrazów wykonanych w technice akrylu, oleju i pasteli. Motywy, którymi Marek się inspirował nie są przypadkowe. W projekcie uwzględnił własne  przemyślenia,  znaczące dla niego samego.

Wchodząc na wystawę wyróżnia się obraz pt. "Pielgrzym Narodów Jan Paweł II w Zamościu" upamiętniający jakże ważne historyczne wydarzenie dla Zamościan. Wspomnę, że nie jest to nowy temat w twórczości Sołowieja. Obraz oddaje wielką powagę, szlachetność a zarazem stanowi subiektywny wymiar przeżyć artysty.           Malarstwo Marka wzbudza sympatię. Obrazy "Ormiańska" czy "Nokturny z Ratuszem w tle" są  pracami  nastrojowymi danej chwili. Kompozycje modelowane światłem odkrywają dynamikę i nowe konstelacje otaczającej rzeczywistości.

Kolejne obrazy to fragmenty miasta z motywami fortyfikacji o materii malarskiej i wyraźniej fakturze pokazujące potęgę naszych przodków.

            "Warto aby historia miniona  i ta budowana przez nas była światłem do działań kreatywnych. Ekspresja koloru i formy oraz kontur to baza, na której zbudowałem obrazy. Projekt wystawy zawiera się w określonych realnych obiektach odpowiednio zinterpretowanych do obrazów odrealnionych niemalże abstrakcyjnych. To miasto zachwyca, wyzwala emocje" - mówi Sołowiej.   Inspiracje Marka Sołowieja to zapis wielowątkowych  cykli tematycznych. Należy przypomnieć kilka z nich: "Pejzaż polski", "Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy", "Psalmy przyszłości".

Artysta nie potrafi stać w miejscu, ciągle poszukuje. Proponuje  odbiorcy coś nowego. Nie chce poprzestać na opracowywaniu jednego wątku w opracowanej formułce zmieniając wielkość obrazu, kolor czy technikę. Coraz częściej angażuje się w problematykę "kruchej egzystencji" wyrwanej z rzeczywistości, manifestując  nieuchwytność współczesnego świata.

          Warto przypomnieć ostatnie wystawy artysty w Zamościu: w listopadzie 2011 roku w BWA Galerii Zamojskiej miała miejsce indywidualna wystawa Marka Sołowiej w związku z jego jubileuszem twórczości, wystawa w marcu 2012 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie " Obrazy zapamiętane", bardzo duże zainteresowanie wzbudziła także wystawa  pt.  "Lato na Cykladach" w BWA Zamość . Marek Sołowiej jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i w Europie, uczestniczył w ponad 300 wystawach zbiorowych, jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych Polski, Europy i USA.          Nowy cykl obrazów "IDEA ART -Zamość" - to kolejne "nowe otwarcie" twórczości Marka Sołowieja. Ekspozycję można oglądać do 6 października 2012 r. pierwsze piętro galeria - ARKADIA, Rynek Wielki 9.


autor / źródło: Hanna Maziarczyk
dodano: 2012-09-29 przeczytano: 3145 razy.Zobacz podobne:
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Obrazy zapamiętane Marka Sołowieja w Synagodze / 2016-05-01
     "AMARGAS LAMENTACIONES". Marek Sołowiej projektuje dla papieża Franciszka / 2016-03-14
     Lato z krainy fiordów w Ratuszu / 2015-06-23
     Lato w krainie fiordów - wystawa Marka Sołowieja / 2015-06-10
     Wystawa malarstwa ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich / 2014-10-05
     Obrazy malowane kredką / 2014-09-28
     Malarstwo czystej duszy - "nie wszystko na sprzedaż" / 2014-05-06
     Marek Sołowiej wśród "Ambasadorów sztuki" / 2013-11-21
     Odrobina raju w BWA / 2012-02-12

Warto przeczytać:
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet