www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 15 grudnia 2018, w 349 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Niny, Celiny, Krystiany, Fortunaty, Waleriana.
Grudniowe przysłowia: Adam z Ewą pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Maciej Sęczawa- artysta plastyk niepotrzebny "Plastykowi"

Kilka dni temu na jednym z regionalnych portali internetowych zamieszczony został list otwarty w obronie Macieja Sęczawy, nauczyciela dyplomowanego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu, który z dniem 31 maja br. otrzymał wypowiedzenie z pracy.

Maciej Sęczawa jest absolwentem Liceum Plastycznego w Zamościu.  Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Jest stypendystą Ministra Kultury za osiągnięcia w 1988 r. W 2008 otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za "szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce". Od 13 lat realizował własny program nauczania rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

Jaknietrudno się domyślić Maciej Sęczawa cieszy się dużym zaufaniem uczniów. Siedmiu z jego uczniów otrzymało stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (najwyższe osiągnięcie). W najważniejszym sprawdzianie dla liceów plastycznych jego uczniowie zajęli I i III miejsce. Jeden z jego uczniów jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ale to już przeszłość. Dziś uczniowie "plastyka" piszą pisma z prośba o zajęcia właśnie z Maciejem Sęczawą. Jego przyjaciele, w dużej części artyści, ale też i osoby zupełnie obce, podpisują się pod listem otwartym w obronie dobrego artysty i nauczyciela, za którym przemawiają osiągnięcia edukacyjne.

O co w tej sprawie chodzi?
Maciej Sęczawa nie zgodził się na przyjęcie zaproponowanych mu przez dyrekcję liceum nowych warunków pracy i płacy, dodajmy - obniżenia pensum, tłumaczone już w maju mniejszym naborem i zmniejszeniem liczy oddziałów. Uznał, że jest to niesprawiedliwe, a co więcej - za działanie upokarzające go i rewanż za niejednokrotną niepokorność postawy. Uważał, że jeśli posiada najwyższe i kierunkowe wykształcenie, którego nie posiadają pozostali trzej nauczyciele i wysokie osiągnięcia w nauczaniu, to przede wszystkim ma prawo do wykonywania zawodu w tej szkole.  

Kiedy po kilu dniach zdecydował się przyjąć warunki, było już za późno. Przesłano mu trzymiesięczne wypowiedzenie z pracy. Maciej Sęczawa jest załamany tą niezawinioną sytuacją.

Jak mówi - od pewnego czasu byłem w konflikcie z dyrektor liceum Hanną Maziarczyk. Naraziłem się kiedy wystąpiłem w obronie konserwatora (nota bene zwolnionego, kiedy zwrócił się do Sanepidu o przeprowadzenie dezynfekcji szkoły po wylaniu szamba, wbrew postanowieniu pani dyrektor) oraz upomniałem się o uczniów usuniętych z pracy w Samorządzie Uczniowskim. Usłyszałem też zarzut od pani dyrektor, że psuje szkole opinię "na mieście".

Szukający w tej chwili pomocy nauczyciel dyplomowany a jednocześnie artysta plastyk ze szkołą i kształceniem dzieci i młodzieży związany jest od małego dziecka, co więcej - urodził się w szkole ponieważ ojciec był dyrektorem szkoły. Ideę kształcenia plastycznego ma we krwi. Doskonale wie jak pracować z młodzieżą uzdolnioną plastycznie, wie jak młodzież otworzyć na sztukę i pozyskać ich zaufanie aby rozwijała się z korzyścią dla przyszłej kariery. Zapytana o  przyczynę zwolnienia  Macieja Sęczawy dyrektor "Plastyka" Hanna Maziarczyk nie była zbyt rozmowna. W kilku zdaniach przedstawiła swój punkt widzenia.

- W zamieszczonym liście otwartym jest bardzo dużo nieprawdy. Pan Sęczawa nie został zwolniony przeze mnie, bo mi się nie podobał, a w związku z tym, że nie zgodził się na obniżenie pensum z 18 na 15 godzin. Musiałam podjąć taką decyzję (obniżenie pensum - dop. TM) ponieważ  mamy mniejszy nabór. Pan Sęczawa po dwóch dniach namysłu postanowił jednak nie przyjąć mojej propozycji obniżenia pensum. A to, zgodnie z kartą nauczyciela, poskutkowało jego zwolnieniem.

Kto ma rację w sporze pomiędzy dyrekcją a nauczycielem dowiemy się za jakiś czas, ponieważ Maciej Sęczawa po konsultacjach z prawnikiem postanowił skierować sprawę do Sądu Pracy.  


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2011-06-14 przeczytano: 2333 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet